We've updated our Terms of Use. You can review the changes here.

Feri​ş​tah

by Melek

/
  • Streaming + Download

    Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.
    Purchasable with gift card

      €4 EUR  or more

     

1.
Yaşam bir oyun Dünya kurulu sahne Biçilen roller oynanmakta Hem oyuncu Hem seyirciyiz Her ikisi aynı anda Arzun, fikrin sorulmaz Okursun rolü, eline Tutuşturulan senaryodan Hem oyuncu Hem seyirciyiz Her ikisi aynı anda Oyunumun oyuncusu Oyununun seyircisiyim Ne sen bilet kes Ne de ben keseyim Yaşam bir oyun
2.
Anlamadım 05:35
Kız güzel de oğlan çirkin Kız fakirse oğlan zengin Gördük zamanında bu filmi Gerçi sonu hiç değişmedi Endamı düzgün bir içim su Hedefini onikiden vurdu Ortaklığın estetik yanı Kılıfı tamamlandı Ben yine de anlamadım Yıldızı yüksek hep şanslı Her dönemin adamı Bu ikili hiç pes eder mi? Cemiyetin gözbebeği Anlamamışım bu güne kadar (Hakkı savunmak bu kadar zor muydu?) Şimdi geç mi sence Affeder misin beni?
3.
Vehim 03:57
Kırmızı bir çekiç gördüğün Bilinç arttı Karabasan ve gerçek kördüğüm Bilinç altı Algın aldı seni senden Yorgun argın Allak bullak oldun Sözün bittiği yer çoktan geçildi Eşik aşıldı Amigdalan baskın Vehmediyorsun Kendini üzme bırak akışa Bırak gideyim, bırak beni Hoşlanmadım, ben bu işten Müptelan oldum, sonra kurtuldum Sandım ki yine tutsağın olmuşum Yüzüyorum, uçuyorum Kaçıyorum, yine sana Korkulardan korku beğendim Dehlizlerden kuytumu seçtim Diri diri gömülmüşüm Sözün bittiği yeri geçtim
4.
Feriştah 04:23
Süreçler uzun İç karartıcı Değişim şartsa Çabuk olmalı Şimdi sil baştan hepsini Sonra koy yerine yenisini Kalan sağlar bizimdir Hakeden sabredendir Tekkeyi bekledim Çorbayı içmeliyim Hakkım yenmişse de Pes etmeyeceğim Feriştahı gelse de Melek benimle, Feriştah Biz bize ettik Kendi kendimize Rekabet yokken Ezeli rakipler olduk Herkes kazanmayı sever Ben kaybetmeyi sevmem

about

The voice of the 90’s most beloved band Cultus’ Burak Atalay’s current project Melek has taken place as three men’s humble experience created with the influence of 90’s rock sound and had its share from modernized rock tone. In 2011, the story began Atalay’s encounter with Fuat Güney in his search for a new project after Cultus.

Following the release of their first album, Melek continued to perform, compose their new songs and share them on stage with their audience. As they started to record these new songs, even though they were planning to release an album, they decided to release them consecutively as singles regarding to market dynamics. First single of the new era Söz has taken its place on all digital platforms in October 2019. Afterwards, Melek released Nesiller and Meydan as singles and shot a videoclip for Nesiller.

​Melek’s style can be best described as American rock. Far from being obvious and direct, Melek’s lyrics reflect their inner intents and have an understanding of leaving the audience by their perception and thoughts. It is obvious that Melek persists with their musical style and have a grasp of producing rock music when paid enough attention and been all ears.

credits

released October 9, 2020

- Burak Atalay (Guitar, vocal)
- Okaner Ertuğrul (drums)
- Fuat Güney (Bass guitar)

​Özcan Günergök (lyrics for Yaşam Bir Oyun)

Mixed & Mastered by Cem Ömeroğlu

Tamar Records ℗ & © 2020

license

all rights reserved

tags

about

Tamar Records İstanbul, Turkey

Istanbul based independent record company.

In terms of the history of music, these are quite significant times for Turkey, and Tamar records is dedicated to document the entire process.

contact / help

Contact Tamar Records

Streaming and
Download help

Shipping and returns

Report this album or account

If you like Feriştah, you may also like: